Infolinia Fundacji: 572-382-444, 572-382-456

Budżet domowy – jak planować? (cz. I)

W dzisiejszych czasach nikt nie ma ochoty na marnowanie czasu, gdyż nikt nie chce robić rzeczy zbędnych. Warto się jednak zastanowić czy ten wolny czas, który ma dla nas duże znaczenie, warto poświęcić na przygotowywanie budżetu domowego. Z definicji budżet domowy to zestawienie naszych przychodów i wydatków na przestrzeni czasu. Tak, więc dzięki dobrze opracowanemu budżetowi domowemu, nie zaskoczą nas niespodziewane wydatki co w konsekwencji może nas uchronić przed zbędnym zadłużaniem się. To my jesteśmy w stanie pokierować naszym budżetem i założyć na co powinny pójść nasze pieniądze zanim wydamy chociaż 1 zł.

KONTROLOWANIE WYDATKÓW – czyli chcę wiedzieć na czym stoję

Pracując jesteśmy w stanie w łatwy sposób obliczyć nasze miesięczne przychody. Większość ludzi pracuje w jednym maksymalnie dwóch miejscach więc z łatwością mogą określić swoje dochody. Jednakże wydając pieniądze, nie tak łatwo jesteśmy w stanie określić nasze wydatki. Stałe miesięczne opłaty takie jak media (prąd, gaz, paliwo) są podstawowym elementem naszych wydatków. Ale czy jesteśmy w stanie określić ile wydajemy na jedzenie i przyjemności? Finanse i planowanie wydatków to więc dość istotne sprawy. Dzięki prowadzeniu budżetu domowego możemy je dość łatwo oszacować. Zastanowić się na co wydajemy za dużo i spróbować ograniczyć niektóre zbędne wydatki. Możemy mieć stałą kontrolę nad poczynionymi zakupami i widzieć ile na co wydajemy. Łatwo zdiagnozujemy te obszary wydatków, które pochłaniają najwięcej środków.

PLANOWANIE WYDATKÓW

Regularne sporządzanie budżetu domowego ułatwi nam określenie wydatków poprzez poznanie swojej sytuacji finansowej. Jest to szczególnie pomocne w przypadku gdy decydujemy się na większy zakup, lub musimy ponieść niespodziewany koszt.  Choroba dzieci i wyjście do apteki lub planowany zakup samochodu – znając swoje miesięczne wydatki będziesz w stanie łatwo obliczyć ile zostaje Ci pieniędzy po ich zrealizowaniu i czy będzie Nas stać na utrzymanie auta, które pali określoną ilość gazu czy benzyny. Choroba dziecka nie będzie już spędzać snu z powiek.

OSZCZĘDNOŚCI

Jeśli skrupulatnie spisujesz wydatki i weryfikujesz je z budżetem, masz większą szansę na wykrycie niedociągnięć, które mogą zmotywować Cię do oszczędzania. Jeśli zdasz sobie sprawę ile wydajesz i ile zarabiasz, będzie Ci łatwiej ograniczyć wydatki, które są zbędne, a przez to stan Twojego konta będzie większy. Co za tym idzie Twoje oszczędności będą rosły. Co pozwoli Tobie za sfinansowanie większych zakupów bez konieczności zadłużania.

SZANOWANIE PIENIĄDZA

W związku z prowadzeniem budżetu domowego wzrasta świadomość finansowa, a to powoduje, że wydajesz pieniądze ostrożniej. W efekcie bierzesz większą odpowiedzialność za stan swoich finansów. Człowiek jest istotą słabą dlatego będzie czyhać wiele pokus, np. udanie się na niezaplanowane zakupy (konieczna jest więc czujność), jednakże ryzyko takiego posunięcia będzie zdecydowanie niższe niż u osoby, która nie prowadzi budżetu domowego.

ROZWÓJ OSOBISTY ORAZ NOWE ZAINTERESOWANIA

Systematycznie i rzetelnie zapisując wydatki, a potem weryfikując plan z rzeczywistością, dowiesz się na swój temat co najmniej kilku ciekawych rzeczy. Poznasz swój prawdziwy stosunek do wydawania i planowania. Być może wiesz jakie w tej chwili masz podejście do tych spraw, jednakże najlepiej zweryfikuje to prowadzenie budżetu domowego. Dzięki solidnemu podejściu do planowania i weryfikowania budżetu domowego możesz zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoje horyzonty. Prowadzenie budżetu domowego prowadzi również do chęci zgłębiania tematyki finansowej. Istnieje wiele książek oraz blogów o tej tematyce. Finanse mogą stać się Twoją pasją.

Podsumowując, prowadzenie budżetu domowego niesie za sobą same superlatywy. Robiąc budżet domowy sumiennie możemy osiągnąć z niego same korzyści.

Rzetelnie i odpowiedzialne podchodząc do finansów i kwestii związanych z domowym budżetem dajesz dobry przykład innym. Planowanie wydatków może wiele nauczyć dzieci – może warto u pociech zaszczepić niezbędną wiedzę finansową, której tak bardzo brakuje w szkołach?

Autor: Sebastian Supłatowicz