Infolinia Fundacji: 572-382-444, 572-382-456

Jak uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy złamię rękę na oblodzonym chodniku?

Jak uzyskać odszkodowanie w sytuacji, gdy złamię rękę na oblodzonym chodniku?

Zima to dla wielu czas ograniczonej aktywności z powodu zwiększonego ryzyka kontuzji. Co zrobić gdy zwichnę nogę lub połamię rękę na oblodzonym chodniku, jak i gdzie dochodzić odszkodowania za taki wypadek?

Zamiast dojść na czas do pracy znalazłeś się na pogotowiu. Spacer po oblodzonym chodniku może jednak skończyć się poważniejszymi kontuzjami takimi jak m.in. skręcenie lub zwichnięcie nogi, złamanie ręki – to tylko kilka z nich. Konsekwencjami wypadku stają się ból, stres i wszelkie niedogodności z tym związane, na jakiś czas nie jesteś w stanie normalnie żyć. Leczenie, rehabilitacja, unieruchomienie, niezdolność do pracy. 

W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na oblodzonym chodniku

W momencie, gdy ulegliśmy wypadkowi, nie myślimy o tym, kto zawinił. Ccemy jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną i znaleźć się w bezpiecznym miejscu. Mało kto decyduje się na dochodzenie swoich praw. Chodniki powinny być odśnieżone i ktoś za to odpowiada – każdy teren ma swojego właściciela lub zarządcę. Ustawowa definicja chodnika brzmi – za który uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeśli ustalimy, że do wypadku doszło na „ustawowym” chodniku, możesz dochodzić swoich praw, ale musisz dobrze udokumentować całe zdarzenie i udowodnić, że poniosłeś straty w wyniku wypadku. Do ciebie należy wykazanie, kto jest winny całej tej sytuacji. Jeśli już ustalisz winnego, możesz działać dalej.

Kiedy właściciel posesji nie musi odśnieżać chodnika

Właściciel nieruchomości nie ma obowiązku dbania o oblodzony chodnik, jeśli jest w tym miejscu dozwolony płatny postój lub parkowanie pojazdów. A co, jeśli teren jest położony w granicach przystanków komunikacyjnych? Właściciel takiego terenu również nie ma obowiązku utrzymania chodnika. No dobrze, a jeśli terenem nie zarządza prywatny właściciel lub nie jest to przedsiębiorstwo komunikacyjne? Wtedy taki obowiązek spada na gminę, a konkretnie na prywatną firmę wynajętą przez gminę.

W jakiej wysokości przysługuje odszkodowanie za wypadek na oblodzonym chodniku?

Poszkodowanemu zazwyczaj przysługuje zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Ale można wystąpić do sprawcy zaniedbań z następującymi roszczeniami:

  1. Zwrot kosztów leczenia obrażeń
  2. Zwrot kosztów rehabilitacji
  3. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
  4. Pokrycie strat materialnych za zniszczone przedmioty, np. zegarek, telefon, laptop, podarte ubrania
  5. Odszkodowanie za utracony zarobek
  6. W ekstremalnych sytuacjach – zwrot kosztów przyznanej renty, np. kiedy zimowy wypadek doprowadza do kalectwa

Kwoty zasądzone w ramach odszkodowań są bardzo różne i wahają się od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Często zdarza się, że materiały dowodowe są niewystarczające i nie dostaniesz odszkodowania. Wiele spraw kończy się zawarciem ugody. Wygramy sprawę tylko i wyłącznie jeśli dobrze się do niej przygotujemy i zgromadzimy wyczerpujący materiał dowodowy.

Odszkodowanie za „dziurę” w chodniku

Podobna procedura ubiegania się o odszkodowanie dotyczy innych przypadków, np. dziury w chodniku, krzywego chodnika, „ruchomego” chodnika, uszkodzonego krawężnika, śliskich podłóg w miejscach publicznych czy „spotkania” z dziurą na jezdni.

Pozew do sądu o odszkodowanie

Jeśli nie udało się dojść do porozumienia z zarządcą posesji odpowiedzialnym za odśnieżanie chodników pozostaje skierowanie sprawy do sądu. Pozew o wypłatę odszkodowania składamy w sądzie rejonowym lub okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *