Alimenty na rodzica
Pewna osoba chce umieścić własną mamę w Domu Spokojnej Starości z uwagi na brak możliwości sprawowania ciągłej opieki. Mama jest samotna, gdyż tata od dawna nie żyje, a rodzeństwo odmawia partycypowania w kosztach.
Czy można zmusić rodzeństwo do łożenia na Mamę?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny dotyczy zarówno rodziców względem dzieci, jak i dzieci względem rodziców. Zgodnie z art. 128 ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Prościej mówiąc, zarówno zainteresowana jak i rodzeństwo zainteresowanej są obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym względem mamy stosownie do swoich możliwości. Tym samym, jeśli spośród rodzeństwa np. siostra nie jest w stanie w ogóle spełnić swego obowiązku ze względu na brak wymaganych możliwości, wówczas obowiązek zaspokojenia roszczenia alimentacyjnego przechodzi na pozostałe rodzeństwo proporcjonalnie do możliwości zarobkowych i majątkowych.
Mama może złożyć pozew o ustalenie alimentów na siebie od swoich dzieci. Jednakże aby powództwo okazało się skuteczne mama musi znajdować się w niedostatku, czyli nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.