Infolinia Fundacji: 572-382-444, 572-382-456

Ubezpieczenie Assistance

Ubezpieczenie Assistance

Na drodze może przytrafić się wiele sytuacji. Wypadek, a nawet niewinna stłuczka czy awaria mogą zakończyć się sporymi problemami. Wówczas docenimy działanie ubezpieczenia Assistance.

Ubezpieczenie dodatkowe Assistance – co to jest?

Ubezpieczenie Assistance, jak nazwa wskazuje, opiera się na wsparciu ubezpieczonego w kryzysowych sytuacjach. Zazwyczaj ubezpieczenie Assistance łączone jest z ubezpieczeniem pojazdu, jednakże można skorzystać z niego również w życiu prywatnym, dzięki czemu zyskamy dostęp np. do pomocy medyków czy fachowców. Assistance nie jest wprawdzie obowiązkowe, jednak bardzo często stanowi dodatek do OC lub pakietu OC/AC. Jego zadaniem jest ochrona przed sytuacjami, które na drodze są niemal codziennością.

Ubezpieczenie Assistance umożliwia np.:

  • Holowanie uszkodzonego lub niesprawnego pojazdu.
  • Pomoc techniczną.
  • Wymianę koła.
  • Dostarczenie paliwa.
  • Naprawę pojazdu na drodze.
  • Odpalenie pojazdu z niesprawnym akumulatorem.
  • Otwarcie pojazdu w przypadku zatrzaśnięcia lub zgubienia kluczyków.
  • Przewiezienie kierowcy do miejsca zamieszkania.

Istnieją jeszcze inne możliwości, co prawda w wariantach ubezpieczeń  bardziej rozbudowanych, m.in. udostępnienie samochodu zastępczego, zakwaterowanie ubezpieczonego i jego rodziny w hotelu czy kompleksową naprawę pojazdu.

Jaki pakiet Assistance wybrać?

Przede wszystkim zakres ochrony Assistance praktycznie w każdym przypadku się od siebie różni. Przeważnie kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC, w formie promocji otrzymujemy podstawowe Assistance, zakładające np. holowanie w przypadku awarii. Wówczas jednak ubezpieczyciele wprowadzają znaczne limity. Te odnoszą się zarówno do odległości od miejsca zamieszkania (w niektórych przypadkach holowanie będzie możliwe jedynie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) jak i charakteru zdarzenia drogowego – o ile więc będziemy mogli liczyć na wsparcie w przypadku popsucia się samochodu, ubezpieczenie Assistance może nie pokrywać takiej samej usługi, jeżeli jej przyczyną będzie wypadek.

Wybierając rozszerzony pakiet Assistance, ochrona będzie zdecydowanie szersza. Zawsze należy jednak zwracać uwagę na konkretne warunki proponowane przez ubezpieczyciela. Czasami stosunkowo niewielka dopłata umożliwi dostęp do zdecydowanie bardziej rozbudowanych możliwości. Warunki trzeba więc skrupulatnie weryfikować.

Najwięcej korzyści z tytułu ubezpieczenia Assistance odniosą kierowcy, którzy często podróżują. Jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysami, które mają miejsce w pobliżu miejsca naszego zamieszkania ale zdecydowanie większe problemy i koszty mogą wiązać się z wypadkiem lub awarią w innym miejscu, zwłaszcza poza granicami kraju.

Assistance w Europie i krajach ościennych jest obecne w ofercie wielu polskich ubezpieczycieli, a koszty z tego tytułu mogą okazać się zdecydowanie niższe niż te, które poniesiemy, jeżeli nie posiadamy takiej polisy, a będziemy zmuszeni np. do skorzystania z holowania czy kosztownych napraw. Assistance w podróży daje przy tym dostęp do wsparcia ubezpieczyciela, więc dobrze dobrany pakiet może okazać się nieocenionym wsparciem w bardzo trudnych chwilach.

Czy warto skorzystać z Assistance?

Ubezpieczający w poszukiwaniu oszczędności na ubezpieczeniach komunikacyjnych, często rezygnują z innych opcji, takich jak Assistance czy NNW. Samo holowanie może kosztować kilkaset złotych, jeszcze droższa okaże się natomiast próba naprawy pojazdu w trasie, nie wspominając o zapewnieniu samochodu zastępczego. Oczywiście wpływ na koszty będzie miała przede wszystkim odległość od punktu docelowego, a jeszcze droższe okaże się to za granicami Polski: straty z tego tytułu można liczyć w tysiącach złotych. Warto więc zadbać o tę kwestię i dobrać przynajmniej minimalny zakres ubezpieczenia Assistance. Zwykle nie będzie wiązało się to z większymi kosztami, a zapewni zdecydowanie większy komfort podróży.

Najlepiej wykupić ubezpieczenie Assistance w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w tym OC, AC oraz NNW. Korzystanie z oferty łączonej przekłada się pozytywnie zarówno na warunki finansowe, jak i zakres ochrony. 

Odpowiednie skomponowanie pakietu polis pozwoli na zabezpieczenie się przed niemal wszystkimi wystąpieniami ryzyk, które mogą spotkać nas na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *