Miasto Sopot
Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej/Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego wraz z mediacją
Budynek UM Sopot, ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, pok. 6:
Poniedziałek 16:00-20:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 17:00-21:00
Czwartek 8:00-12:00
Piątek 17:00-21:00
Rejestracja pod numerem: 797-480-471. Infolinia Fundacji czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz. 15:00.
W każdej w/w lokalizacji w ramach punktu może być świadczona również nieodpłatna mediacja, która będzie przeprowadzona w razie potrzeby, w zależności od bieżącego zapotrzebowania, czyli zgłoszonych przez osoby uprawnione potrzeb. Czas trwania jednego spotkania z mediatorem, poświęconego nieodpłatnej mediacji, w zakresie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 4, podczas dyżuru nie może przekroczyć połowy czasu trwania dyżuru.
Przed zarejestrowaniem wizyty i udaniem się do Punktu, bardzo prosimy o zapoznanie się z zakresem pomocy (informacje zamieszczone poniżej), jakie oferują:
– punkt nieodpłatnej pomocy prawnej wraz z mediacją,
– punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją,
Z nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego/nieodpłatnej mediacji mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba uprawniona przed uzyskaniem pomocy składa osobie udzielającej pomocy pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniu jest Starosta tego Powiatu (lub Prezydent Miasta na Prawach Powiatu), na terenie którego znajduje się punkt pomocy prawnej/obywatelskiej.
OPINIA O PORADZIE
Każda osoba korzystająca z porad może wyrazić opinię o sposobie ich udzielenia przesyłając wiadomość na adres e-mail: npp.opinia@sopot.pl. W wypadku woli wyrażenia opinii i braku możliwości skorzystania z poczty elektronicznej, prosimy o poinformowanie prawnika o tym fakcie. Osoby ze szczególnymi potrzebami, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062), mogą przekazać opinię o udzielonej pomocy także listownie lub pod nr tel: 58 52 13 669.
RÓŻNICE POMIĘDZY NIEODPŁATNĄ POMOCĄ PRAWNĄ I NIEODPŁATNYM PORADNICTWEM OBYWATELSKIM ORAZ ZAKRES NIEODPŁATNEJ MEDIACJI
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE obejmuje:
działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:
– prawo rodzinne
– prawo pracy
– prawo cywilne
– prawo ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej
– prawo administracyjne z wyjątkiem prawa podatkowego
– prawo podatkowe
– prawo karne
NIEODPŁATNA MEDIACJA obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4) przeprowadzenie mediacji (art. 4a ust. 1 pkt. 4 ustawy);
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem,
za wyjątkiem spraw, w których:
1) sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
2) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.