Czy można zmienić miejsce zamieszkania dziecka, po rozwodzie?
Jeżeli władza rodzicielska została powierzona obojgu rodzicom to istnieje możliwość zmiany miejsca zamieszkania dziecka ustalonego w wyroku orzekającym rozwód.
Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy (art. 26 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny).
Kwestie wykonywania władzy rodzicielskiej reguluje art. 97 ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r.
Zgodnie z § 1 jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże zgodnie z brzmieniem § 2 o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Wniosek o zmianę/ustalenie miejsca pobytu dziecka należy złożyć w sądzie właściwy ze względu na aktualne miejsce zamieszkania dziecka. Przy ustalaniu miejsca zamieszkania dziecka sąd będzie kierował się dobrem dziecka.
Pod uwagę brane są również okoliczności w jakich było wydawane pierwotne orzeczenie w stosunku do sytuacji aktualnie panującej. Pamiętać należy o tym, że zmiana miejsca zamieszkania dziecka pozwala na wystąpienie o zmianę dotychczas ustalonych alimentów.